wtorek, 27 listopada 2012

Skazano włoskich sejsmologów


24 października 2012 r.

Skazano włoskich sejsmologów


Sąd w mieście L'Aquila w Abruzji skazał na sześć lat więzienia siedmiu członków komisji do spraw zagrożeń, za to, że nie przewidziała trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło ten region 6 kwietnia 2009 roku.

Najwybitniejsi włoscy sejsmolodzy i wulkanolodzy oskarżeni byli o to, że zlekceważyli serię lżejszych wstrząsów, które poprzedziły katastrofę i nie zarządzili ewakuacji miasta. Sądu nie przekonały zapewnienia oskarżonych i ich kolegów, że nie sposób dziś przewidzieć trzęsienia ziemi i skazał ich za nieumyślne spowodowanie śmierci 309 osób oraz zranienie kilku tysięcy. Zostali również obciążeni karami finansowymi od 40 tys. do 450 tys. euro.

Orzekli, że nie ma zagrożenia

W nocy z 5 na 6 kwietnia 2009 roku wstrząs o sile blisko siedmiu stopni w skali Richtera nawiedził stolicę Abruzji, miasto L'Aquila i jej okolice. Na posiedzeniu tydzień wcześniej komisja do spraw wielkich zagrożeń orzekła, że nie ma ryzyka poważnego trzęsienia ziemi i nie zarządziła ewakuacji mieszkańców zagrożonych terenów.

Na ławie oskarżonych zasiedli wszyscy członkowie komisji. Są wśród nich znani uczeni, jak były prezes krajowego instytutu geofizyki i wulkanologii Enzo Boschi i autor pionierskiej mapy terenów sejsmicznych Franco Barberi. Środowisko naukowe jest poruszone tym wyrokiem. Obrońcy skazanych zapowiedzieli, że złożą apelację.

Wstawiennictwo naukowców

Przeciwko wyrokowi włoskiego sądu protestuje świat nauki. Naukowcy mówią, że trzęsienia ziemi dokładnie nie da się przewidzieć. List poparcia dla włoskich sejsmologów, zaadresowany do prezydenta Włoch, podpisało pięć tysięcy ekspertów. Teraz naukowcy protestują ponownie.

Dziś swój głos sprzeciwu wyrażają specjaliści z USA. Amerykańskie Towarzystwo Wspierania Nauki (AAAS), wydawca prestiżowego tygodnika "Science", podkreśla, że nie istnieje metoda wiarygodnego przewidywania trzęsień ziemi i ostrzegania ludzi. Także Unia Zatroskanych Naukowców z siedzibą w Massachusetts twierdzi, że wyrok włoskiego sądu jest "absurdalny i niebezpieczny". Analitycy obawiają się, że takie wyroki odstraszą ekspertów od pracy dla rządowych agencji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz