sobota, 15 grudnia 2012

Unieważnienie aktu notarialnego


Akt notarialny jest dokumentem urzędowym szczególnej formy, który poświadcza dokonanie czynności prawnej, przede wszystkim czynności zakupu nieruchomości. Jest on sporządzany przez notariusza, a nie zachowanie formy aktu notarialnego prowadzi do bezskuteczności czynności prawnej. W jakich okolicznościach można unieważnić akt notarialny oraz jak tego dokonać?
W razie wystąpienia błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli.
Przy składaniu oświadczenia innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością ten błąd zauważyć.
Ważne Jak mówi ustawodawca można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści.
Zniekształcenie oświadczenia
Zgodnie z Kodeksem cywilnym zniekształcenie oświadczenia woli przez osobę użytą do jego przesłania ma takie same skutki, jak błąd przy złożeniu oświadczenia.
Podstęp
Jeżeli błąd istotny zostanie wywołany przez drugą stronę przez podstęp, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu może nastąpić także wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej
Podstęp dokonany przez osobę trzecią jest jednoznaczny z podstępem strony, o ile strona o podstępie osoby trzeciej wiedziała i nie powiadomiła o tym drugiej strony.
Groźba
Osoba, która złożyła oświadczenie woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia, jeżeli z okoliczności wynika, że mógł się obawiać, iż jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe.

źródło:

notariuszwieszjak.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz